LinkedIn

Czy edukacja ma znaczenie w poszukiwaniu pracy

03.08.2021

Czy edukacja ma znaczenie w poszukiwaniu pracy

Czy jeśli skończę MBA będzie mi łatwiej znaleźć pracę? A może to zbyt mało? A może trzeba mieć doktorat, żeby się wyróżnić? A może tylko prestiżowe uczelnie się liczą takie jak Harvard, M.I.T., Cambridge, Oxford, Stanford, czy Insead?

Wykształcenie nie ma znaczenia?

Tak,

nie ma znaczenia!!!

Jako headhunter nie przypominam sobie, żeby moim kryterium poszukiwań na stanowiska managerskie było wykształcenie. Oczekiwanie widniejące w ogłoszeniach, że wymagane są studia wyższe jest raczej wypełniaczem pustej przestrzeni.

Dziś nawet na stanowisko magazyniera firmy piszą o oczekiwaniach ukończenia wyższych studiów (nie mam tu na myśli zawodów związanych z pewnymi wymogami formalnymi np. egzamin w KNF, dyplom lekarza czy notariusza).

Nigdy też nie słyszałem, żeby jakiś kandydat odpadł lub został wybrany ze względu na ukończoną edukację. Sam spotkałem wiele osób, które skończyły topowe światowe uczelnie a w procesie rekrutacji nie odgrywało to znaczenia. Czasem wręcz miesiącami szukały pracy.

Dlaczego to nie ma znaczenia?

Otóż dlatego, że pracodawcy poszukują umiejętności, doświadczeń i dowodów, że w podobnej sytuacji w jakiej obecnie znajduję się pracodawca będą potrafili sobie poradzić z wyzwaniami. Czasem sobie żartuję, że na rozmowie rekrutacyjnej poradziłbym sobie znacznie lepiej od kandydatów, gdybym miał się opierać tylko na wiedzy teoretycznej.

Problem jest tylko taki, że przyswojona wiedza nie jest wystarczająca, żeby dostać pracę. Potrzebne jest doświadczenie i umiejętności. Zatem sam znaczek nawet topowej uczelni będzie miał marginalne znaczenie.

Bo wiedzieć nie znaczy potrafić

Wykształcenie ma znaczenie?

Tak,

wykształcenie ma znaczenie

Studiowanie, uczenie się, a czasem oduczanie jest krytycznie ważną kompetencją. Dziś, jeśli uważasz, że już nie musisz się uczyć, to za moment wpędzisz się w kłopoty. Dziś uczenie się jest procesem ciągłym. Dziś dbanie o rozwój osobisty jest podstawą każdego sukcesu zawodowego.

Studia, kursy, szkolenie dają ogromną przestrzeń do rozwoju osobistego, są doskonałą okazją do mentalnego treningu i rozszerzania perspektywy. Studia dają nam doskonałą okazję do zderzenia własnych poglądów z innymi oraz poszukiwania inspiracji w doświadczeniach innych.

Najlepsza szkoła aktorska w NYC

W ubiegłym roku, tuż przed wybuchem pandemii, odwiedziliśmy z moim synem jedną z najlepszych szkół aktorskich na świecie - The Actor's Studio, New York City. Bardzo miły Dyrektor, oprowadził nas po szkole. Pokazał sale dydaktyczne i opowiedział, jak pracują. Na koniec zaprosił nas na kawę i powiedział do mojego syna:

- Wiesz, to jest bardzo droga szkoła i masz fajnych rodziców, że są gotowi zainwestować w twoją edukację, ale dyplom tej szkoły nie jest gwarancją niczego. To, że skończysz naszą szkołę nie oznacza, że będziesz znanym i dobrze opłacanym aktorem.

Syn odpowiedział:

- Ale jeśli będę pracowity i okażę się, że mam talent, w co nie wątpię, to będę tu mógł się rozwinąć i poznać właściwe osoby.

A Dyrektor potwierdził:

- Tak. Właśnie dlatego przychodzą do nas studenci.

Dla mnie to oczywiste, że nikt nie wyda milionów dolarów na film tylko dlatego że ktoś zdobył dyplom dobrej szkoły. Wartość każdej uczelni, kursu czy innych obszarów rozwojowych jest największa w tym, jak bardzo się rozwijamy jako ludzie.

Co jesteśmy w stanie wydobyć z siebie, jaki uruchamiamy w sobie potencjał. To co zrobisz z nauką? Na ile będziesz potrafił z niej skorzystać? To tylko Twoja decyzja. Nie dyplom, a to kim się stajesz ma znaczenie.

Drugą ogromną wartością (a czasem wręcz najważniejszą!) są ludzie, których poznajesz, jakie budujesz z nimi relacje i jak wzrasta dzięki temu Twoja osobista sieć kontaktów

nieważne, ile znasz osób, ważne a ile osób zna Ciebie

W tych dwóch obszarach leży główna wartość.

Bo są uczelnie, kursy czy inne placówki zawodowe, które kształtują naszą świadomość - a ta wprost wpływa na naszą karierę zawodową i atrakcyjność na rynku pracy. Możesz oczywiście pomyśleć, że i tak liczą się znajomości.

Tak, te znajomości to networking, który możesz świadomie rozwijać i budować, pokazując potencjał, dzieląc się swoimi inspiracjami oraz wiedzą czy talentem.

Podobnie w biznesie - nikt nie zaryzykuje, żeby oddać Ci prawo do zarządzania wielomilionowymi budżetami tylko na podstawie twojego wykształcenia.

Tu również liczy się to, kim jesteś, Twoje doświadczenie, Twój potencjał, na ile budujesz zaufanie, i czy jesteś w stanie przekonać pracodawcę, że dzięki Tobie zdobędzie on kolejne szczyty.

Chętnie nauczę Cię jak efektywnie poszukiwać pracy. Kliknij Tu w kalendarz i umów się na rozmowę. Opowiem Ci jak pracuję.

Pozdrawiam

Ernest Wencel