LinkedIn

Od 20 lat pierwszy raz szukasz pracy

10.03.2021

Od 20 lat pierwszy raz szukasz pracy

Bardzo często słyszę takie mniej więcej opowieści: „Panie Erneście jestem trudnym przypadkiem, mam już swoje lata. Szczerze mówiąc nie wiem czy mam w ogóle CV a jeśli nawet to bardzo stare i nieaktualne.

Byłem pewien, że szybko znajdę pracę, bo zawsze praca szukała mnie. Po odejściu najpierw pojechałem na zasłużone wakacje, żeby trochę odpocząć i odreagować. Sam nie wiem, czy to był dobry pomysł, bo w gruncie rzeczy nie myślałem o niczym innym niż znalezienie pracy. Bardzo zależało mi, żeby nie dawać odczuć rodzinie swojego niepokoju.

Słyszałem wielokrotnie, że pokolenie X nie ma teraz łatwo na rynku. Mimo wszystko ciągle miałem nadzieję, że za chwilę zadzwoni tel. z propozycją i znowu „wejdę do gry”. Z drugiej zaś strony czułem obawę, że doświadczenie tych wszystkich osób, które myślały podobnie jak ja, że mnie to ominie, po raz pierwszy będzie moim udziałem. Miałem jeszcze dużą poduszkę w postaci odprawy, ale z każdym miesiącem utrzymywania standardu życia jak przed zwolnieniem powodowało, że moje obawy narastały."

I co teraz?

No właśnie i co teraz?

Poniżej kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę…

Poszukiwanie pracy rozpocznij zaraz po zatrudnieniu

Tak. Zaraz po tym, jak dostałeś pracę. Spójrz na rynek krytycznym okiem. Zobacz czy twoja branża się rozwija czy kurczy. Jeśli chcesz zmienić branżę to teraz jest najlepszy moment. Daj się poznać w nowej firmie jako osoba zainteresowana rozwojem w nowym obszarze. Podejmuj chętnie inicjatywy i projekty z tym obszarem związane, bierz udział w grupach projektowych. Zacznij budować relacje z HR-em.

Komunikuj, że interesuje Cię rozwój w takim zakresie. Łatwiej jest zmienić stanowisko będąc wewnątrz organizacji niż szukać bez doświadczenia u nowego pracodawcy.

1 Czy na etapie negocjacji warunków zatrudnienia masz wynegocjowany pakiet outplacementowy?

2 Jeśli czujesz, że w twojej obecnej firmie pojawiają się ważne strategiczne zmiany np: pojawił się nowy kontrowersyjny szef, chodzą słuchy, że firma ma zostać sprzedana lub ma się połączyć. Zmieniają się kierunki rozwoju. To sygnał, że powinieneś zacząć szukać, nie czekaj, nie daj się zaskoczyć, miej plan „B”. Nie musisz z niego korzystać, ale warto być zabezpieczonym.

3 Kiedy jesteś bez pracy, porozmawiaj z rodziną o sytuacji. Wspólnie zróbcie Plan oszczędnościowy obniżcie swoje wydatki o minimum 30 %. Wiem na początku wyda Ci się to nie możliwe, ale pieniądze kończą się szybciej niż myślisz. Twój brak pracy to zmiana dla całej rodziny nie „zgrywaj twardziela” ale tęż nie dramatyzuj.

4 Wstrzymaj się z inwestycjami remontami, do czasu, kiedy nie znajdziesz nowej pracy. „CASH IS KING”

5 Zadbaj o swój stan psychiczny, zaplanuj bardzo precyzyjnie swój dzień. Zadbaj o rytm dnia i aktywność fizyczną. Bądź zdyscyplinowany.

6 Skoncentruj się na poszukiwaniu pracy. Poszukiwanie pracy to praca „FULL TIME”

7 Przygotuj plan. Zacznij od przeczytania całej moje bazy wiedzy znajdziesz tam potężny zasób praktycznych i pomocnych wskazówek dotyczących poszukiwania pracy.

Dokonaj analizy rynku

Gdzie chcesz pracować, gdzie masz największe szanse. Jakie kompetencje, są wymagane na twoim stanowisku i jaki jest twój gap kompetencyjny

Popatrz na swoje CV

i zadaj sobie pytanie czy widać tam Twoje kompetencje i co jest ich dowodem. Dlaczego powinienem akurat Ciebie wybrać pośród 300 innych kandydatów?

LinkedIn sprawdź, ile osób wchodzi na twój profil w ciągu miesiąca

Jeśli widnieje tam cyfra poniżej 180, czyli, że mniej niż dwie osoby wchodzą na twój profil dziennie. To oznacza, że powinieneś zoptymalizować swój profil i zwiększyć aktywność w twojej grupie decydentów.

Dokonaj analizy jak wypadasz na rozmowie rekrutacyjnej

Wykorzystaj networking osobisty

pośród klientów dostawców partnerów biznesowych (przyjaciele i rodzina rzadko są pomocni w poszukiwaniu pracy).

Zadbaj o swoją „markę osobistą” merytoryczne publikacje, dobre zdjęcia.

Aktywnie szukaj pracy na rynku ukrytym

Mierz efekty swojej pracy i zawsze proś o feedback

Przygotuj się na długi marsz i działaj

Każdy po pierwszych miesiącach samodyscypliny i pozytywnych reakcjach headhunterów doświadcza zwątpienia. To jest krytycznie ważny moment. To znak, że świat mówi sprawdzam. Pokaż mi czy naprawdę Ci zależy. Pokaż, że naprawdę jesteś zdeterminowany. Nikt prawdopodobnie nawet nie zauważy, Twojej wewnętrznej walki, ale dla mnie będziesz bohaterem, bo wiem, że to moment, w którym trzeba działać ze zdwojoną siłą. Nawet kiedy dochodzisz do ściany z betonu. To jest miejsce na odwagę, kreatywność i determinację, To jest czas na walkę ze swoimi słabościami. To moment siły twojego charakteru

Chcesz porozmawiać, jak mogę Ci pomóc w poszukiwaniu pracy kliknij w link poniżej do mojego kalendarza i wybierz dogodny dla Ciebie moment i

Umów się na spotkanie

Powodzenia,

Ernest