LinkedIn

JAK NAPISAĆ CV

18.09.2019

JAK NAPISAĆ CV

WRESZCIE WIDZISZ DOSKONAŁE OGŁOSZENIE W FIRMIE, O KTÓREJ MARZYSZ...

Na stanowisku dającym pieniądze, rozwój, prestiż, stabilne zatrudnienie, samochód i szansę na rozwój kariery.

Masz doskonałe kwalifikacje, doświadczenie, pasję i ogromną motywację. Doskonale czujesz, że na rozmowie kwalifikacyjnej odpowiesz na każde pytanie, oczarujesz błyskotliwością i dziesiątkami pomysłów, które jesteś gotowy wdrożyć od jutra. Widzisz oczami wyobraźni tę wymarzoną pracę...

Jest tylko jeden mały problem. Na to właśnie ogłoszenie spłynie około 150 – 400 curriculum vitae. To znacznie więcej niż na jedno miejsce w najlepszej uczelni. 

Jak znaleźć się w wąskiej grupie 6-12 osób, które pracodawca zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną?

JAK ZNALEŹĆ SIĘ W GRONIE 2-5% SZCZĘŚCIARZY?

Wiesz, o czym mówię, prawda? A może już wysłałeś kilkanaście lub kilkadziesiąt CV i nikt nawet nie napisał „dziękuję za przesłanie dokumentów”?

Przecież Ty jesteś dobry w tym, co robisz. Tylko pytanie - dlaczego oni tego nie widzą?!

Powiem Ci więcej – nawet, jeśli jesteś najlepszy ze wszystkich a masz słabo napisane CV, nic z tego nie będzie.

Pisząc CV musisz uświadomić sobie, jaki cel chcesz osiągnąć. CV nie jest zdobyciem pracy. Ono jest tylko środkiem do celu, gdyż jego celem jest umówienie się na spotkanie i przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej.

CV WZÓR

Są trzy kluczowe elementy, które determinują sukces w tym zakresie i napisanie dobrego CV.

·    Po pierwsze, Twoje CV musi - podkreślam MUSI być odpowiedzią na potrzeby pracodawcy. Bardzo jasne wskazówki znajdziesz w ogłoszeniach, jakie zamieszczają pracodawcy. Uwypuklaj wszystkie te elementy i słowa kluczowe, które pojawiły się w ofercie pracy. Nie pisz wszystkiego na siłę, żeby pochwalić się dziesiątkami innych doświadczeń, które posiadasz. O tym możesz opowiedzieć na rozmowie.

Skoncentruj się na tym, czego szuka Twój przyszły pracodawca. Powinieneś być świadomy, że na pierwszym etapie selekcji rekruter poświęci maksymalnie 30 sekund na podjęcie decyzji o tym, co dalej z Twoim życiorysem. W tym czasie rekruter zazwyczaj wyszukuje słów kluczowych, oceniając dopasowanie CV do wymagań danego stanowiska pracy. Następnie zapada jedna z decyzji: 

·    do kosza,

·    do zastanowienia się,

·    do dalszej analizy.

CV DOPASOWANE DO DANEGO STANOWISKA

Twoje CV zostanie uważnie przeczytane i przeanalizowane dopiero wtedy, gdy jest dopasowane do danego stanowiska. Spośród wielu dobrych CV wybranych zostanie kilka, maksymalnie kilkanaście, a ich autorzy zostaną zaproszeni na rozmowę z pracodawcą. Dlatego tak ważne jest dopasowanie CV do ogłoszenia.

·    Po drugie, dobrze dopasowane CV, prezentujące doświadczenie spójne z oczekiwaniami pracodawcy, to jeszcze nie wszystko. Musisz pokazać swoje sukcesy. To one w połączeniu z doświadczeniem powodują, że twoje CV przesuwa się w górę, maksymalizując szansę na spotkanie i znalezienie pracy.

·    Po trzecie CV musi być odpowiednio sformatowane, czyli mieć prostą szatę graficzną. Pierwsze i najważniejsze zadanie w tym obszarze, to czytelność. Nie rekomenduję CV próbujących za wszelką cenę się wyróżnić. Zamiast stawiać na wzór CV z graficznymi ozdobnikami, postaw na przejrzystość i ładną czcionkę. Pogrub słowa kluczowe. 

Weź pod uwagę, że osoba przeglądająca setki CV dziennie, po kilku godzinach jest zwyczajnie zmęczona. Istnieje duża szansa, że nie zrozumie Twojej koncepcji graficznej a w przypadku dużej konkurencji, zamiast wyróżnić się na plus, spadniesz w rankingu. Obecnie podczas poszukiwania pracy popularna jest tendencja do skracania CV. Jeśli jednak posiadasz kilkanaście lat doświadczenia, nie popadaj w panikę, że nie zamieściłeś wszystkiego na jednej stronie.

W moim poczuciu optymalne są dwie strony, ale w odniesieniu do osób z dużym doświadczeniem trzy strony także będą akceptowalne (choć są różne szkoły w tym zakresie i ktoś może się upierać, że powinieneś się zmieścić na dwóch).

JAK ZNALEŹĆ PRACĘ przez szablony CV?

To pytanie zadane jest przewrotnie. W efektywnym poszukiwaniu pracy nie możesz koncentrować się głównie na wyborze kreatora CV lub szablonu CV. Kluczowe jest zrozumienie potrzeb rekruterów. Zatem korzystanie z gotowych szablonów CV jest tylko narzędziem do stworzenia idealnego i wygrywającego CV

Zanim rozpoczniesz pracę nad CV, zastanów się jakich kompetencji wymaga stanowisko, o które się ubiegasz. Następnie zweryfikuj je u siebie i czy tych samych kompetencji poszukują rekruterzy. Taką analizę najprościej przeprowadzić analizując ogłoszenia o pracę na dane stanowisko. Jeżeli masz już listę, przejdź trzy kroki wymienione w tekście powyżej.

Na temat CV powiedziano już chyba wszystko. Poszukiwanie pracy nie jest prostą sprawą. Ja jedynie dzielę się  moją osobistą perspektywą na temat wzoru CV. Cokolwiek byśmy nie powiedzieli, wszyscy jednak zgadzają się co do jednego  tylko dobre CV determinuje poszukiwanie pracy i sukces w wyścigu po wymarzone miejsce pracy.

Chcesz posłuchać, jak inni radzą sobie z pisaniem CV? Umów się ze mną na bezpłatną poradę  

Serdecznie zapraszam

Przeczytaj też inne artykuły w bazie wiedzy

 

Umów się na spotkanie

Pozdrawiam

Ernest

Bezpłatna porada