LinkedIn

Czy doświadczenie zawodowe jest cokolwiek warte?

20.04.2021

Czy podczas rozmowy rekrutacyjnej twoje sukcesy i doświadczenia są wartością dla przyszłego pracodawcy?

Czy doświadczenie zawodowe jest cokolwiek warte?

Czy jesteś gotowy stanąć z otwartą głową, ciekawością, nieprzewidywalnością jutra i z pełnym zaangażowaniem odkrywać świat? Wszystko, co do tej pory osiągnąłeś już nigdy się nie powtórzy w taki sam sposób. Osiąganie sukcesów, będzie wymagało zupełnie nowych warunków i nowego podejścia.

Oczami pracodawcy

Pracodawca w oparciu o Twoje doświadczenia z przeszłości podejmuje decyzję o swojej przyszłości. Wszystko co do tej pory osiągnąłeś jest przeszłością i dotyczy zupełnie odmiennych warunków, zasobów, możliwości, okoliczności, specyfiki klientów… Niemalże wszystko jest inne. Okoliczności, w których do tej pory osiągałeś sukcesy najprawdopodobniej nigdy się nie powtórzą.

 • Czy to, że radziłeś sobie dobrze w jednej kulturze organizacyjnej oznacza, że w innej równie dobrze się odnajdziesz?
 • Czy nowy zespół, którym będziesz miał zarządzać okaże się równie efektywny jak ten, z którym do tej pory pracowałeś?
 • Czy narzędzia, którymi posługiwałeś się w pracy będą równie skuteczne u nowego pracodawcy?
 • Czy skala biznesu nie będzie dla Ciebie zbyt duża lub zbyt mała?
 • Czy zmieniające się oczekiwania rynku pozwolą na czerpanie z rozwiązań, które znasz i które przetestowałeś?
 • Czy zdołasz zbudować zaufanie?
 • Pytania można mnożyć…

Jak widzisz decyzja o wyborze nowego pracownika jest przepełniona niepewnością.

Nie chcę powiedzieć, że Twój przebieg kariery zawodowej, doświadczenie czy sukcesy nie mają znaczenia. Mają i to ogromne. To dzięki analogii budujemy założenia, że jeśli poradziłeś sobie w innych okolicznościach i tym razem sobie poradzisz. To jednak nie zawsze wystarcza.

Pracodawca w procesie rekrutacji stoi przed wielką niewiadomą.

Decyzja o wyborze właściwej osoby jest zawsze obarczona dużym ryzykiem. W biznesie zaś chcemy ryzyko minimalizować, a przynajmniej mieć je pod kontrolą.

Co możesz zrobić, aby pomóc pracodawcy wybrać właśnie ciebie?

Skoro wszystko to, co osiągnąłeś do tej pory nie daje gwarancji na sukces w przyszłości.

 1. Słuchaj. Bez uważnego słuchania i zrozumienia przed jakim wyzwaniem stoi pracodawca nie masz szansy, że wybierze on Ciebie.
 2. Bądź przygotowany do spotkania, (produkty, usługi, model biznesowy, klienci, konkurenci, opinie rynkowe, sytuacja finansowa itd.). Nie staraj się jednak zabłysnąć na siłę informacjami, które udało ci się zdobyć na temat przyszłego pracodawcy. Przede wszystkim reaguj na to, co interesuje twojego pracodawcę. Co najważniejsze nie popisuj się jak wiele wiesz i jak świetnie jesteś zorientowany.
 3. Przenigdy nie dawaj do zrozumienia, że zastosujesz rozwiązanie te same co w twojej poprzedniej firmie.
 4. Unikaj jak ognia wszelkich przejawów arogancji, nonszalancji i przechwalania się jak dobry jesteś. Mało kto lubi osoby, które zjadły wszystkie rozumy i które nie potrafią słuchać.
 5. Posługuj się przykładami z twojego doświadczenia z pełną świadomością, że to tylko analogia, która pokazuję Twój sposób myślenia i warsztat. Patrz, słuchaj i analizuj na ile są one relewantne i przydatne nowemu pracodawcy, wobec tego z czym mierzy się w bliższej lub dalszej przyszłości. Swoimi doświadczeniami posługuj się jak skrzynką z narzędziami. Używaj tych przykładów, które są adekwatne do wyzwań przed którymi stoi pracodawca.
 6. Co trzy, pięć lat zmieniaj firmę, a jeśli to możliwe również branżę. Jeśli możesz pokazać pracodawcy, że potrafisz osiągać sukcesy i być skuteczny w różnych firmach i różnych okolicznościach da Ci to przewagę. Zmniejszasz w ten sposób jego ryzyko i ułatwiasz mu podjęcie decyzji na twoją korzyść. Różnorodność środowisk, w których odnosiłeś sukcesy zwiększa szanse na sukces u nowego pracodawcy. Pokazuje to twoją elastyczność.
 7. Jeśli prowadziłeś przez jakiś czas własny biznes nie eksponuj tego. Niechętnie zatrudnia się osoby, które prowadziły własną działalność gospodarczą. W takich sytuacjach często pojawiają się pytania.
  1. Czy chęć przejścia na etat jest spowodowana tym, że twój biznes nie odniósł sukcesu? Jeśli tak, to naturalnie pojawia się następne pytanie: Czy chcemy zatrudnić osobę, która nie poradziła sobie i nie odniosła sukcesu.
  2. Czy chęć powrotu na etat nie jest jedynie spowodowana podreperowaniem budżetu w trudnym momencie z nadzieją, że kiedy staniesz na nogi znowu powrócisz do własnego biznesu?
  3. Osoby, które prowadziły własny biznes bardzo często przejawiają dużą potrzebę niezależności, samostanowienia tym samym funkcjonowanie w ściśle określonych ramach stanowi dla nich trudność.
 8. Zadbaj, aby Twój przyszły pracodawca poczuł się najważniejszy. Rozmowa rekrutacyjna to jest rozmowa bardziej o pracodawcy niż o Tobie. Mimo, że Ty więcej mówisz to jego problemy są kluczowe.
 9. Na koniec to co z całą mocą chciałbym podkreślić. Nie możesz prezentować postawy teraz przyszedł czas „odcinać kupony” bo wszystko już znam. Pokaż, że jesteś otwarty i ciekawy, że twoje doświadczenia z przeszłości są bazą do budowania czegoś zupełnie nowego.

Jak widzisz wygrana w wyścigu, gdzie o nowe miejsce pracy startuje 200-300 osób nie jest prosta. Nawet jeśli jesteś wysokiej klasy managerem nie znaczy to, że znasz się na wszystkim.

Tak jak Ty jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, tak ja jestem ekspertem w poszukiwaniu pracy.  Chcesz porozmawiać, jak wspieram managerów w poszukiwaniu pracy kliknij w link poniżej

Umów się na spotkanie

Powodzenia,

Ernest