CV to najważniejszy element procesu rekrutacyjnego. Dobre CV w kilka sekund przekonuje aplikacje skanujące CV (ATS) i rekrutera, że jesteś kandydatem, którego warto rozważyć. Ale pamiętaj – w tym wyścigu nie jesteś sam. Im szybciej zdasz sobie sprawę, że na Twoje stanowisko marzeń aplikuje nieraz kilkuset kandydatów, tym lepiej.
A gdy już to do Ciebie dotrze, musisz dowiedzieć się, jak wyróżnić się od innych i napisać nowoczesne CV, które idealnie oddaje to, jakim pracownikiem jesteś oraz jak świetnie wpasowujesz się na stanowisko. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest CV, jakie pełni funkcje i jak napisać skuteczne currilucum vitae.
Co to jest CV?
CV to skrót od curriculum vitae, co w łacinie oznacza „bieg życia”, „przebieg życia”. CV to życiorys zawodowy, który zawiera szczegółowe informacje na temat dotychczasowej pracy, doświadczenia, umiejętności, kompetencji i wykształcenia. Jest to podstawowy dokument aplikacyjny podczas procesu rekrutacyjnego do pracy.
CV to esencja doświadczenia zawodowego. W CV dzielisz się cennymi informacjami na temat tego co umiesz, co robisz dobrze, jakie to przyniosło efekty w pracy i jak chcesz się dalej rozwijać. Ten dokument to obietnica, którą składasz rekruterowi, nasycając go odpowiednimi słowami kluczowymi i twardymi danymi.
Z doświadczenia wiem, że najlepsze CV to świadomie napisane CV – wiesz, kim jesteś i czego chcesz, rozumiesz oczekiwania pracodawcy, wyzwania w branży oraz potrafisz to wszystko ująć na dwóch, trzech stronach dokumentu.
Jak zbudowane jest CV?
CV ma pewną stałą konstrukcję i elementy, dzięki czemu rekruter może szybko znaleźć w dokumencie najważniejsze informacje. Curriculum vitae może przybierać różne układy, w zależności od doświadczenia, kwalifikacji, branży czy stanowiska, na jakie się aplikuje.
Najpopularniejsze układy CV to:
● CV chronologiczne (opcja najczęściej preferowana przez rekruterów)
● CV funkcjonalne (najczęściej stosowany przez osoby, które chcą odwrócić od czegoś uwagę)
● CV kreatywne (najczęściej stosowane w zawodach kreatywnych)
Pamiętaj, że w CV najistotniejsza jest treść, a jego forma powinna służyć łatwości w odbiorze i pomocy rekruterowi w dotarciu do kluczowych treści.
Struktura CV
Na samej górze CV powinno znaleźć się imię i nazwisko oraz co najważniejsze kluczowe kompetencje wymagane na stanowisku o które się ubiegasz.
U góry dokumentu powinno znajdować się miejsce na dane kontaktowe: adres e-mail i numer telefonu. Nie wpisuj adresu zamieszkania – to niepotrzebne. Wykorzystaj to miejsce np. do umieszczenia linku do profilu LinkedIn.
Nie podawaj informacji, ile masz lat, czy kiedy się urodziłeś
Najbardziej rozbudowaną sekcją jest doświadczenie zawodowe,
opis tego czym się zajmowałeś w okresie zatrudnienia
osiągnięcia nawiązujące do kluczowych kompetencji poszukiwanych przez rekruterów pokazujące mierzalne rezultaty (KPI)
W sekcji wykształcenie powinien znaleźć się krótki opis edukacji – jaki masz tytuł i gdzie go zdobyłeś. To także dobre miejsce na certyfikaty czy kursy. Nie musisz podawać tu dat kiedy ukończyłeś daną uczelnie czy kurs.
Klauzula w CV – chociaż większość rekrutacji odbywa się poprzez Twoją aplikację CV do systemu, podczas której akceptujesz zgodę na przetwarzanie danych osobowych a przez samo wysłanie CV domniemuje się Twoją zgodę to wciąż wielu rekruterow wymaga takiej zgody formalnej wyrażonej w Twoim CV. Możesz umieścić uniwersalną klauzulę CV na samym dole dokumentu.
Inne sekcje, jakie warto rozważyć w CV to Informacje O mnie. To kilka zdań nawiązujących do listu motywacyjnego czegoś co było jeszcze dwie dekady temu obligatoryjnym dokumentem wymaganym podczas rekrutacji. Dziś już mało kto prosi o ten dokument co nie zmienia faktu, że potrzeba z niego wynikająca nie zniknęła. Wciąż dla mnie jako rekrutera ważne jest poczucie, że wiem jaką jesteś osobowością czym się w życiu kierujesz. Czy mówiąc jeszcze inaczej jaki masz mindset.
A zdjęcie w CV? Nie jest obowiązkowe. Jeśli chcesz, dodaj, ale pamiętaj, aby wyglądało profesjonalnie. Zadbaj o mało rozpraszające tło i naturalny uśmiech. Jeśli wysyłasz aplikację za granicę upewnij się, że zamieszczanie zdjęcia jest dozwolone.
Jak napisać CV?
Nowoczesne CV dopasowane do współczesnej rekrutacji jest zwięzłe, nasycone słowami kluczowymi i zawiera obietnicę dla rekrutera, że masz wiele przydatnych umiejętności, dzięki którym firma zyska. Aby napisać świadome i przede wszystkim skuteczne CV, możesz posłużyć się aplikacją SMART CV, która poprowadzi Cię za rękę zadając pytania by na koniec w oparciu o Twoje informacje dostępne już na Twoim profilu LinkedIn zaproponować Ci treść CV wraz z przykładowymi miernikami. Twoim zadaniem będzie jedynie dokonanie analizy i potencjalnej korekty stanu faktycznego. Korzystając ze SMART CV możesz skopiować treść i zamieścić ją w twoim ulubionym szablonie lub skorzystać z zaproponowanego. Inną funkcjonalnością SMART CV jest łatwość przygotowania CV pod konkretne ogłoszenie bez mozolnego zastanawiania się godzinami co mam tam napisać. Wystarczy, że zamieścisz w PDF wymagania widniejące w ogłoszeniu i prawie gotowe. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie www.punktx.pl klikając w sekcję https://punktx.pl/stworz-swoje-wlasne-cv
Przeanalizuj rynek pracy
Nowoczesne CV cechuje dopasowanie do oferty i nasycenie dokumentu słowami kluczowymi. Aby to osiągnąć, zrozum oczekiwania pracodawcy oraz wykonaj analizę
Zrób samodzielnie listę kluczowych kompetencji jakie z Twojej perspektywy są kluczowe na stanowisko jakie się ubiegasz. Uwaga nie wypisuj tych kompetencji, które już zdobyłeś, jeśli one nie są ważne dla pracodawcy. Nawet jeśli okaże się, że jakiś kompetencji Ci brakuje to jest to cenna wiedza. Możesz brakujące kompetencje zacząć uzupełniać zaczynając np. od kursu czy zdobycia jakiegoś certyfikatu.
Przejrzyj starannie kilkanaście może nawet kilkadziesiąt (tak, im więcej, tym lepiej) ofert pracy na stanowiska, które Cię interesują. W tabeli w Excelu zanotuj wymagane kompetencje i umiejętności z ogłoszeń. Zaznacz jak często występują poszczególne kompetencje.
Dokonaj wyboru 10–12 swoich kluczowych kompetencji. Spójrz na kompetencje najczęściej wskazywane przez pracodawcę a następnie zobacz czy dana kompetencja znajduje się również na twojej liście. Jeśli tak to znaczy, że musisz ją uwypuklić w swoim CV. Te kilkanaście kompetencji musi być łatwe do wskazania w Twoim CV. Możesz dodatkowo posiłkować się AI ale nie traktuj tego bezkrytycznie ponieważ AI wciąż potrafi pięknie konfabulować.
Jeśli szukasz narzędzi do poszukiwania pracy, zobacz te poniżej – może któreś będzie Ci przydatne
• Test CV (aplikacja, dzięki której otrzymasz raport, jak widzą Cię rekruterzy i systemy ATS)
• książka "Jak poszukiwać pracy na rynku, który się zmienił"
• "Planer poszukiwania pracy", który uporządkuje i przyspieszy Twoje poszukiwania
• Smart CV - aplikacja do budowania CV opartych o kompetencje i słowa kluczowe • Ponad 100 tekstów na blogu na temat poszukiwania pracy
Pozdrawiam serdecznie
Ernest