LinkedIn

Samotność w poszukiwaniu pracy

12.06.2023

Samotność w poszukiwaniu pracy

Kiedy telefon milknie a Twoje odejście z pracy przestaje być sensacją i newsem. 

Kiedy wypowiesz głośno i w milczeniu niezliczone słowa rozczarowania, niesprawiedliwości i złorzeczenia.

Kiedy dzieci są w szkole, partner lub partnerka w pracy.

Wtedy słychać tę cholerną pustkę, tę ciszę dotykającą ciała i umysłu. Ta poranna cisza, ten brak wygody w otoczeniu, jak ciało oblepione kurzem. To poczucie bycia brudnym, którego nie sposób z siebie zmyć. Spojrzenia znajomych, rodziny i niewypowiedziane pytania o prace. Czasem czujesz niespodziewany wzbierający się niemy krzyk: zostawcie mnie w spokoju, wszyscy dajcie mi święty spokój. I te pytania: „Co się z Tobą dzieje? Nie można z Tobą ostatnio normalnie porozmawiać”. 

„Oni” tego nie widzą co nosisz w sobie „Oni” tego nie czują, ile kosztuje Cię utrzymywanie normalności i trzymanie gardy. Czasem może nawet płaczesz nie roniąc nawet jednej łzy. Oni nie wiedzą jak bardzo się boisz, że twój czas przeminął. Że czujesz się jak oszust i nagle świat to dostrzeże. I że już może być tylko gorzej, bo czujesz się przegrany.

Stres po utracie pracy

Stres pozbawia nas dostępu do naszych zasobów, do widzenia możliwości oraz niezliczonych opcji.

Stres zawęża nasze widzenie i sprowadza nasze myśli do tego, co najbardziej bolesne.

Stres wpędza nas do rozważań, co mogliśmy zrobić lepiej w przeszłości albo do interpretacji tego co nas czeka, kiedy spełni się czarny scenariusz.

Kiedyś - chyba Mart Twain – powiedział: „W życiu spotkało mnie mnóstwo nieszczęść i życiowych porażek… Niektóre z nich nawet wydarzyły się naprawdę”.

Kiedy uświadomimy sobie, że myślenie o przeszłości jest tylko interpretowaniem przeszłości z perspektywy obecnej chwili? Kiedy zrozumiemy, że myślenie zaś o przyszłości jest jedynie spekulowaniem o przyszłości również z perspektywy obecnej chwili? Takie myślenie powoduje, że sami sobie kreujemy smutek i lęk.

Jak szukać pracy

Rozwiązaniem jest działanie w tu i teraz.

Przygotuj plan poszukiwania pracy:

Krok 1

Przygotuj wygrywające CV

W tym celu dokonaj analizy jakie kluczowe kompetencje powinny się w nim pojawić i jakie masz dowody na to, że te właśnie kompetencje posiadasz.

Krok 2

Zoptymalizuj swój profil na IN pod kontem kluczowych kompetencji

Aby to zrobić nawodnij twój profil IN zdefiniowanymi w punkcie pierwszym kluczowymi kompetencjami.

Krok 3

Rozmowa  rekrutacyjna

Upewnij się, że potrafisz podczas rozmowy rekrutacyjnej definiować potrzeby pracodawców, że robisz to w zrozumiały sposób oraz posiadasz dowody potwierdzające Twoje kompetencje, które są pożądane przez pracodawców. 

Krok 4

Przygotuj bazę kontaktów

do wybranej przez Ciebie grupy docelowej, pracodawców, headhuntreów, być może do funduszy VC i private equity, do zagranicznych headhunterów i HR-ów w headquoter.

Następnie przygotuj komunikację do wybranej grupy docelowej, poprzedzoną wcześniej analizą potrzeb, zawierającą również informację, iż Ty właśnie posiadasz odpowiednie kompetencje potrzebne na danym stanowisku, oczywiście poparte dowodami.

Zacznij działać. W działaniu poczujesz odprężenie. Kiedy zobaczysz pierwsze pozytywne rezultaty poczujesz w sobie siłę i sprawczość. Tak. Masz wpływ na to czy znajdziesz pracę. Nawet jeśli jesteś w wieku przedemerytalnym to też się uda. Nie będzie łatwo, będzie nawet trudno, ale dasz rade, bo o Twojej skuteczności decydują w ogromnym stopniu trzy elementy: ilość, kierunek i jakość.

Skuteczne poszukiwanie pracy

1.     Ilość

Czyli ile działań podejmujesz (to obszar zależny w pełni od Ciebie).

2.     Kierunek

Czy kontaktujesz się z właściwymi osobami, które decydują o procesach rekrutacyjnych w Twojej branży i na Twoim stanowisku (to róznwnież obszar zależny w pełni od Ciebie).

3.     Jakość

  • Jak się komunikujesz?

  • Jak się prezentujesz podczas rozmów rekrutacyjnych?

  • Jakie masz CV (wysyłanie złego CV przyniesie Ci więcej kłopotu niż pożytku)?

  • Jaki masz profil na IN? Czy zawiera on m.in. kompetencje, które są pożądane przez pracodawców, a które zostały zdefiniowane podczas pracy nad CV (i to też jest obszar zależny w pełni od Ciebie).

Jak widzisz na każdy z trzech powyższych punktów masz wpływ. To oczywiście nie oznacza, że Twoja skuteczność będzie 100%, ale w ogromnym stopniu masz kontrolę nad Twoimi poszukiwaniami pracy. Co więcej, kiedy przejdziesz do fazy działania zaczniesz dostrzegać wielość możliwości.

Więcej o tym jak się podnieść po utracie pracy opowiadam na moim kanale Youtube

Zatem pozdrawiam Cię i życzę powodzenia.

Jeśli chcesz opowiedzieć mi swoją historię nie wahaj się. Zapisz się poniżej na bezpłatną poradę.

Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten tekst innym.  

Ernest Wencel

 

 

 

 

Bezpłatna porada