LinkedIn

Jak zmienić pracę i przejść do nowej branży

08.02.2021

Jak zmienić pracę i przejść do nowej branży ?

Kiedy czytasz ogłoszenia masz poczucie, że bez trudu możesz sprawdzić się na nowym stanowisku i w nowej branży. Jednak nikt nie jest tym zainteresowany.  Czujesz, że „odbijasz się od ściany”? Zastanawiasz się, dlaczego nikt tego nie widzi, że masz potencjał i że dobry manager wszędzie sobie poradzi?

Co więcej może wzbogacić nowego pracodawcę o doświadczenia z innej branży. Dlaczego nikt nie chce nawet dać Ci szansy podczas rekrutacji żebyś mógł się zaprezentować?

Doświadczony Manager

Jesteś doświadczonym managerem, zarządzałeś różnorodnymi zespołami. Znasz mechanizmy biznesowe. Wiesz, jak poruszać się w dużej firmie. Masz ponad dwadzieścia lat doświadczeń, potrafisz przewidzieć wiele ryzyk.

Jesteś przekonany, że produkt czy usługa nie ma znaczenia, przecież, każda firma ma swoją specyfikę, klientów i uwarunkowania prawne. Wszystkiego można się nauczyć. Zrealizowałeś naprawdę trudne i wymagające projekty biznesowe.

Twoje rozwiązania były punktem odniesienia dla innych i niejednokrotnie zostały wdrożone w innych oddziałach. Masz się czym pochwalić, odniosłeś niejeden sukces, gdyby było inaczej nie pracował byś w swojej branży przez wiele lat na wysokim stanowisku.

Dlaczego zmiana branży jest trudna?

Odpowiedź jest dość prosta.

Chodzi o ryzyko i koszty.

Nie doceniasz wiedzy, którą masz

Kiedy pracujesz przez kilkanaście lat w jednej firmie lub branży i osiągnąłeś niejeden sukces.

Znasz środowisko i otoczenie biznesowe. Po wielu latach masz nie tylko wiedzę formalną, ale i „czucie” biznesu. Doskonale znasz co jest możliwe a co nie. Z twoim doświadczeniem bez trudu jesteś w stanie oszacować potencjał produktu, usługi, strategii czy pomysłów biznesowych.

Świetnie znasz kluczowych ludzi i wiesz jak do nich dotrzeć, jeśli jest taka potrzeba. Wiesz, jak się poruszać w specyfice branży. Całe mnóstwo rzeczy jesteś wstanie robić z zamkniętymi oczami. Tę wiedzę zdobywałeś latami. Uczyłeś się na własnych błędach i nie jeden raz dostałeś trudną lekcję.

Prawie to samo nie znaczy to samo

Doświadczenie i wiedza w biznesie, który znasz od podszewki, daje Ci przewagę, w nowym ich brak jest słabością. Nie znasz otoczenia biznesowego i prawnego, nie znasz ludzi i istnieje ryzyko, że będziesz odkrywał ślepe uliczki nie dające efektu. Twoja nauka wymaga czasu, długiego czasu nie tylko wiedzy formalnej o produkcie czy usłudze.

To, że doskonale odnajdywałeś się w specyfice jednej branży nie oznacza, że będziesz potrafił zrobić to samo w innej.  To jest potężne ryzyko i potencjalny koszt dla przyszłego pracodawcy.

Czy zmiana branży jest możliwa?

Tak. Zmiana taka dla jednych pozycji jak HR, finanse, administracja jest relatywnie prostsza, dla innych ekstremalnie trudna jak np. w sprzedaży czy marketingu. Taką zmianę najlepiej podzielić na dwa kroki.

Krok pierwszy

Zacznij od poszukiwania wspólnego mianownika. Zastanów się, gdzie twoje dotychczasowe doświadczenie może być komplementarne dla branży, w której chcesz się znaleźć.  Poszukaj biznesów, które łączą Twoje obecne doświadczenie branżowe oraz te, gdzie chcesz się znaleźć np.

Wyobraźmy sobie, że obecnie jesteś Dyr. Marketingu i twoje dotychczasowe doświadczenie jest związane wyłącznie z branżą budowlaną. Teraz pragniesz zmienić branże na tę związaną z nowymi technologiami, ale nie masz takich doświadczeń dotychczas. Czujesz jednak, że to jest świat, który cię fascynuje i lubisz rozwiązania technologicznie zaawansowane.

Krok drugi

Zastanów się czy np. nie zaproponować współpracy portalowi internetowemu lub marketplace, który chce rozwinąć sprzedaż online materiałów budowlanych. Oni mają już wiedzę ekspercką w zakresie digital marketingu. Może im natomiast brakować twojej wiedzy budowlanej. Ty wnosisz brakujące kompetencje a nowy pracodawca stwarza Ci przestrzeń do rozwoju i nauki nowych doświadczeń. 

Masz przecież doskonałe rozeznanie branży znasz ludzi czujesz i rozumiesz wyzwania grupy docelowej. W ten sposób budujesz synergię i wnosisz wartość dla biznesu. Jak widzisz w takim podejściu potrzebujecie siebie nawzajem. 

Kiedy jesteś już po stronie biznesu Internetowego łatwiej będzie Ci w przyszłości zarządzać np. innym biznesem technologicznym, już niekoniecznie związanym z Twoim doświadczeniem budowlanym. W ten sposób jesteś już poza branżą, z której startowałeś.

To co piszę jest oczywiście uproszczeniem i każdy powinien poszukać swojej indywidualnej drogi. Mnie jedynie chodziło o wyznaczenie kierunku i pokazanie mechanizmów

Chcesz porozmawiać, jak pracuję i jak mogę Cię wesprzeć w poszukiwaniu pracy

Umów się na spotkanie

Powodzenia,

Ernest