LinkedIn

JAK ODNALEŹĆ W SOBIE SIŁĘ

18.09.2019

JAK ODNALEŹĆ W SOBIE SIŁĘ?

5 RZECZY, KTÓRE WARTO ZROBIĆ W KRYZYSIE KARIERY ZAWODOWEJ

Wielkie rzeczy zazwyczaj dzieją się w momentach przełomu.

Stare życie odchodzi, a nowe stoi za drzwiami.

Jeśli jesteś z pokolenia X, w punkcie X swojej kariery, masz pewnie wiele do powiedzenia o swoich sukcesach. Pewnie pamiętasz takie rzeczy, które nie powinny się udać, a jednak się udały. Pewnie pamiętasz momenty, kiedy czułeś, że możesz przenosić góry i zostać kimkolwiek zechcesz. Że świat należy do ciebie, że masz kontrolę, że płyniesz w wyznaczonym przez siebie kierunku.

A teraz coś nagle się zmieniło.  Czujesz, że od momentu degradacji lub od kiedy szukasz pracy, nawet w domu jest jakoś inaczej. To tak, jakby ktoś odłączył Cię od prądu. Czujesz, że masz jeszcze zasilanie, ale lampka ostrzegająca o niskim poziomie baterii zaczyna migać na czerwono. Zanika poprzednia pewność siebie i poczucie sprawczości. Na początku było nawet przyjemnie. Czułeś, że wymarzony wypoczynek należał Ci się od dawna.

Teraz jednak odczuwasz, że ten przedłużający się urlop zaczyna uwierać. Zastanawiasz się może, czy wszyscy czują, że coś z Tobą nie tak. Praca, która do niedawna Cię definiowała, zaczyna być problemem. Czujesz się jak balast, jak mebel, który wszyscy obchodzą dookoła.  Z punktu widzenia chemii, w Twoim organizmie pojawia się nadmiar kortyzolu odpowiedzialnego za stres a testosteron spada.

Wątpisz w swoje możliwości. „Czy znajdę pracę?”, „Czy jestem jeszcze coś wart?”, „Czy po degradacji powrócę na pozycję lidera?”. Choć zewsząd słyszysz dziesiątki mądrych rad dotyczących tego, co masz ze sobą zrobić, nie czujesz, by ktokolwiek rozumiał z czym się mierzysz.

Jeśli to, co opisałem powyżej wyraża w dużym stopniu Ciebie, proponuję zrobić pięć rzeczy.

1 PRZYPOMNIJ SOBIE, ŻE BARDZO CZĘSTO WIELKIE RZECZY DZIEJĄ SIĘ W MOMENTACH PRZEŁOMU, A NAGRODA JEST ZA DRZWIAMI

Wystarczy podejść i je otworzyć. Jedyne czego teraz potrzebujesz, to odzyskać energię i wiarę, że tak jest naprawdę. Bez energii nie dojdziesz nawet do korytarza.

2 OPANUJ STRES

Zacznij od wysiłku fizycznego, rób to, co lubisz:

    • zacznij biegać,
    • skoś trawę,
    • rąb drewno,
    • pływaj lub zapisz się na boks.

Ważne, żebyś regularnie resetował swój umysł i obserwował zmiany w ciele. Gdy będziesz poprawiał wydolność swojego ciała, Twój umysł będzie wypoczywał, a Ty poczujesz kontrolę. Zrelaksowany umysł ma dostęp do zasobów – widzi więcej, a przez poczucie sprawczości zyskuje siłę.

3 LODOWATY PRYSZNIC O PORANKU JEST POMOCNY

Zacznij od małego palca. Obserwuj doznania na styku lodowatej wody i jeszcze suchego, nie polanego wodą ciała. Słuchawkę prysznica przesuwaj bardzo powoli, cały czas obserwując tylko to, co czujesz na styku lodowatej wody. Nie powiem Ci, co się dalej stanie – sam to przetestuj. Ja byłem zdumiony.

4 CIAŁO I UMYSŁ SĄ ZE SOBĄ POŁĄCZONE

– jedno wpływa na drugie, wzajemnie potwierdzając swoje doznania. Co mam na myśli? Już wyjaśniam. Kiedy stresujesz się przed ważną prezentacją lub rozmową kwalifikacyjną, robi Ci się sucho w ustach. Kiedy zmoczysz usta łykiem wody, wysyłasz do mózgu sygnał, że sytuacja jest pod kontrolą. Nie o piciu wody jednak chciałem Ci powiedzieć, tylko o rzeczy wręcz niewiarygodnej.

Przypomnij sobie swój największy sukces i ten szczególny moment, kiedy się o nim dowiedziałeś. Przypomnij sobie, co czułeś i co najważniejsze, jaką postawę przyjęło Twoje ciało. Zobacz jak naturalne są gesty sportowców, którzy wygrywają – powtarzaj to 3 razy dziennie po 3 minuty. Domyślam się co myślisz, ale nie oceniaj, zanim nie spróbujesz. Twoje ciało przypomni sobie tamto uczucie sukcesu i poczujesz energię.

Bądź uważny, a po chwili Twój umysł otrzyma potwierdzenie sygnału, jaki dostało od ciała. Twoje ciało wpływa na Twój umysł, na Twoje samopoczucie, a co jeszcze ważniejsze, wpływa na to, jak jesteś odbierany. Czy tego chcesz czy nie, Twoje ciało wysyła podświadomie sygnały, które są odbierane w postaci mikro feedbacku przez osoby rekrutujące. Zrób prostą rzecz. Przed wejściem na rozmowę rekrutacyjną wejdź do łazienki i przyjmij postawę sukcesu. To tylko 3 minuty. Nikt tego nie zobaczy, a Ty odzyskasz energię i dostęp do zasobów w Twoim mózgu. Daj mi koniecznie znać, czy działa.

5 PRZYJDŹ NA SPOTKANIE W PUNKCIE X

poznajmy się osobiście. Poznasz wiele sposobów dotyczących tego, jak radzić sobie w sytuacji kryzysu degradacji w pracy czy po zwolnieniu. Poczujesz, że nie jesteś sam, że w grupie możemy znacznie więcej niż sami, zamknięci ze swoimi zmartwieniami w czterech ścianach.

Chcesz wiedzieć więcej jak skutecznie poszukiwać pracy

Umów się na spotkanie

Powodzenia,

Ernest