Interview – Pytania, które weryfikują Twoje nastawienie na cel
Podczas rozmowy rekrutacyjnej może paść wile pytań sprawdzających różnorakie kompetencje. Pomijając pytania wynikające ze znajomości branży są co najmniej 4 obszary tematyczne, które bardzo często weryfikuje się podczas interview na stanowiska managerskie. Pierwszym z nich nad którym chciałbym się pochylić to nastawienie na cel, któremu poświęcę dzisiejszy post i kolejne rozwinę w następnych postach:
Nastawienie na cel pokazuje nam sprawczość i efektywność, czyli szukamy takich przykładów które pokażą nam, że albo kandydat wpływa na zwiększenie przychodów albo zmniejszenie kosztów, poprzez oszczędności wynikające np. z negocjacji, usprawnień, automatyzacji czy innowacji. W rolach sprzedażowych częściej będziemy poszukiwali u kandydatów zwiększenia przychodów czy poprawy marży, w pozostałych będzie to zazwyczaj obniżanie kosztów.
Oto przykłady pytań, na które, warto sobie samodzielnie odpowiedzieć, używając oczywiście metody STAR:
1. "Kiedy ostatnio postawił sobie Pan ambitny cel, który wydawał się początkowo nieosiągalny? Co Pana zmotywowało do jego realizacji?"
2. "Jak często weryfikuje Pan swoje cele? Co robi Pan, gdy okazuje się, że cel może być nieosiągalny w założonym czasie?"
3. "Co dla Pana jest ważniejsze: perfekcyjne wykonanie zadania czy dotrzymanie terminu? Proszę uzasadnić na przykładzie."
4. "Jak reaguje Pan na sytuację, gdy pojawia się możliwość przyspieszenia realizacji celu kosztem jakości?"
5. "Proszę opisać sytuację, gdy musiał Pan zrezygnować z innych możliwości, aby osiągnąć założony cel. Jaką podjął Pan decyzję?"
6. "Co robi Pan, gdy realizacja celu wymaga umiejętności, których Pan nie posiada?"
7. "Jak określa Pan, czy cel jest wart poświęconego czasu i zasobów?"
8. "Jak radzi sobie Pan z pokusą zajmowania się łatwiejszymi, ale mniej istotnymi zadaniami zamiast tych prowadzących do głównego celu?"
9. "Proszę opisać sytuację, gdy udało się Panu osiągnąć cel biznesowy przy znacznie mniejszym budżecie niż początkowo zakładano. Jakie konkretnie działania Pan podjął by to osiągnąć?"
10. "Kiedy ostatnio zidentyfikował Pan możliwość optymalizacji kosztów w swojej pracy, która nie wpłynęła negatywnie na jakość? Jak przebiegał proces wdrażania tych oszczędności?"
11. "W jaki sposób ustala Pan priorytety, gdy pojawia się konieczność drastycznego ograniczenia budżetu, a trzeba zrealizować kilka ważnych celów? Proszę podać konkretny przykład."
12. "Czy zdarzyło się Panu znaleźć nieoczekiwane źródło oszczędności podczas realizacji projektu? Jak Pan do tego doszedł i jakie działania Pan podjął?"
W kolejnych postach pokażę takie obszary jak, procesowy i analityczny sposób myślenia, motywacja do objęcia danego stanowiska oraz umiejętność zarządzania zespołem.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat poszukiwania pracy zapoznaj się również:
• książka "Jak poszukiwać pracy na rynku, który się zmienił",
• "planer poszukiwania pracy", który uporządkuje i przyspieszy Twoje poszukiwania,
• smart CV - aplikacja do budowania CV opartych o kompetencje i słowa kluczowe,
• ponad 100 tekstów na blogu na temat poszukiwania pracy.