LinkedIn

Dlaczego, nie działa moje CV

11.07.2023

Dlaczego, nie działa moje CV?

Odpowiedź jest prosta.

Bo nie ma tam tego czego szuka rekruter.

A czego szuka rekruter?

I to jest bardzo dobre pytanie. 😊

Od tego pytania powinieneś zacząć.

Oczywiście możesz pomyśleć sobie, że CV trzeba dostosowywać indywidualnie do każdego ogłoszenie. Problem tylko w tym, że budowanie, choćby kilkunastu odmiennych CV jest koszmarem. A co, jeśli chcesz wysłać swoje CV do bazy firmy rekrutacyjnej?

Praktyka jest zazwyczaj taka, że po kilku dniach lub tygodniach silnej determinacji staramy się dostosowywać nasze CV w coraz mniejszym stopniu, aż w efekcie wysyłamy tylko jedną wersję.

Dlatego powrócę do pytania, czego poszukuje rekruter w Twoim CV?

Żeby na to pytanie odpowiedzieć warto sobie uświadomić, że rekrutera nie obchodzi Twoje doświadczenie. Jego obchodzi tylko to, czego sam szuka.

Idąc tym tropem rozumowania zachęcam Cię do zrobienia 3 rzeczy, by Twoje CV było skuteczne:

1.     Odklej się od tego, jakie jest Twoje doświadczenie i pomyśl, jakich kompetencji Ty szukałbyś na danym stanowisku. Stwórz listę około 20 może 25 kompetencji. Nie koncentruj się na kompetencjach, które masz tyko na tych, które są niezbędne na stanowisko, o które się ubiegasz. Czasem będą się powielać, ale nie zawsze. Co ważniejsze takie myślenie pozwala Ci na dostrzeżenie innej perspektywy samego siebie. Jeśli ujawni się jakaś luka kompetencyjna, to będziesz mógł nad nią pracować. Jeśli nie będziesz jej świadomy, to nie znaczy, że problemu nie ma. To tylko znaczy, że żyjesz w nieświadomości lub zwyczajnie go wypierasz.

2.     Przeanalizuj około 20-30 ogłoszeń i sprawdź, o czym piszą rekruterzy. Jakich używają słów, na co kładą nacisk. Te informacje znajdziesz w części, gdzie pracodawca lub rekruter pisze „od osoby na tym stanowisku oczekujemy” lub „osoba na tym stanowisku odpowiedzialna będzie za”. Po analizie tych ogłoszeń wyłoni Ci się obraz najczęściej poszukiwanych kompetencji. I na jej podstawie stwórz swoją listę najczęściej poszukiwanych kompetencji. Zwróć też szczególną uwagę na użyte słownictwo.

3.     Wyślij zapytanie do ChatGPT następującej treści: „Wymień 10-15 najważniejszych kompetencji na stanowisku XYZ”. ChatGPT nie jest doskonałym narzędziem, ale może być czasem pomocny, jeśli nie traktować go jako jedyne źródło informacji.

Mając te trzy perspektywy zbuduj listę około 10-15 kluczowych kompetencji. Te kompetencje powinny znaleźć się w twoim CV. A co w przypadku luki kompetencyjnej? Wykaż się kreatywnością lub wykaż analogię. Np. jeśli nie pracowałeś, używając metodyk zwinnych możesz napisać: „jestem entuzjastą metodyk zwinnych zwłaszcza to takiej to, a takiej” lub „Jestem zwolennikiem takiego to, a takiego podejścia” Bycie zwolennikiem nie oznacza, że macie takie doświadczenia, ale daje takie złudzenie i poczucie, że przynajmniej wiecie, o co w tym chodzi. Dzięki temu również możecie nakarmić ATS-y, które poszukują w CV słów kluczowych i na tej podstawie kategoryzują kandydatów.

(więcej o tym co to są ATS-y opowiadam na moim kanale Youtube)

Na koniec powinieneś móc wskazać, gdzie w Twoim CV znajdują się wyłonione finalne kompetencje.

To oczywiście nie jest wszystko, aby zaprojektować doskonałe CV. Ale piszę o tym dlatego, że nagminnie kandydaci koncentrują się na opisie swoich doświadczeń, a nie na tym, czego poszykują rekruterzy.

Spójrz oczami rekruterów

I jeszcze taka ogólna sugestia, jeśli chodzi o filozofię poszukiwania pracy.  Postaw w centrum uwagi Twojego pracodawcę, a nie siebie. Podobnie jak stawiamy na kliento-centryczne podejście w pracy. W pisaniu CV zachęcam Cię również do takiego samego spojrzenia. Niech rekruterzy znajdą odbicie tego, czego szukają, a nie jedynie tego, jaki Ty jesteś. Z całym szacunkiem i powagą do Ciebie prawda jest taka, że rekruterów nie obchodzi, jaki jesteś. Ich interesuje jedynie, jaki problem jesteś wstanie im (pracodawcom) rozwiązać. W przypadku CV, jakie masz kompetencje, które ja jako pracodawca (rekruter) uznałem za kluczowe na tym stanowisku. Nie zrozum mnie źle. Nie zachęcam cię do kłamania i bycia kimś kim nie jesteś. Zachęcam do zmiany perspektywy. Spójrz oczami rekruterów, bo to właśnie oni zadecydują, czy wejdziesz do grona 3-5% osób, które zostaną zaproszone na rozmowę rekrutacyjną. Tu nie ma miejsca na niczyje ego i postawę, która krzyczy zobacz, zobacz jaki jestem cudowny i zachwyć się mną. Bo taka postawa chwilę później rodzi pytanie czemu oni tego nie widzą, że jestem taki wspaniały. I nie zobaczą, jeśli będziesz prezentował rzeczy, którymi rekruterzy nie są zainteresowani.

Jeśli nie odrobisz tej lekcji - będziesz chodził po omacku i strzelał na oślep. Niestety każde wysłane złe CV potrafi uczynić spustoszenie w tym, jak Ciebie postrzegają rekruterzy bowiem czasem nie da się „odzobaczyć” i zapomnieć negatywnego wrażenia, jakie powstaje po przeczytaniu słabego CV. Nie warto palić kontaktów, dlatego zrób analizę, o której piszę. To pierwszy znaczący krok nad zbudowaniem doskonałego CV.

Uważasz, że to wartościowy artykuł udostępnij go proszę niech przyniesie wartość również innym.

Jeśli sam poszukujesz lub rozważasz zmianę zawodową zapoznaj się z moją książką „Skuteczne poszukiwanie pracy” lub umów się na bezpłatną poradę klikając w przycisk poniżej.

Serdecznie zapraszam

Ernest

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bezpłatna porada