LinkedIn

Bio wyposażenie obowiązkowe każdego Executives

14.06.2021

Bio wyposażenie obowiązkowe każdego Executives

Czym jest BIO? 

BIO jest szkicem portretu zawodowego i najczęściej jest elementem dopełniającym.

Jak zbudować BIO?

Kiedy przydaje się BIO?

Zanim odpowiemy na pytanie jak zbudować Bio i do czego się przydaje, to kilka słów o CV, jego roli, budowie i różnicach. Jakie elementy warto wziąć pod uwagę pisząc BIO i na koniec, jak z niego korzystać?

Podstawowy cel CV

Celem jest umówić się na spotkanie. CV jest swoistym folderem reklamowym, który zdaje się mówić: Zobacz mam doświadczenie jakiego szukasz a dodatkowo jestem w tym bardzo dobry i mam na to dowody. Spotkaj się ze mną a opowiem Ci więcej.

Zatem CV powinno koncentrować się głównie na opisie roli na danym stanowisku i sukcesach jakie tam odnosiłeś.

Jak długie powinno być CV?

Tak długie, żebyś mógł zamieścić wszystkie ważne doświadczenia. Jestem pewien, że mając 20 lat doświadczenia, nie zrobisz tego na jednej stronie czy nawet dwóch formatu A 4. Co innego, jeśli rozpoczynasz swoją karierę zawodową.

CV powinno być konkretne treściwe, mięsiste, bez upiększaczy ani sztucznego wydziwiania, w myśl zasady wyróżnij się albo zgiń.

Postaw się w buty osoby, która zawodowo przegląda setki aplikacji. Taka osoba szuka „mięsa” a te właśnie znajduje się w twoim doświadczeniu zawodowym i potwierdzeniu, że nie tylko rzeczy robiłeś, ale że robiłeś je dobrze.

Zatem to, co ja rekomenduję, to usunąć wszelkie zbędne ozdobniki, które mało kto czyta poza samym autorem CV. Tzw. Executive Summary przepełnione mądrymi słowami są zazwyczaj jak pawi ogon, pełen przepychu sformułowań, które nie poparte miernikami są zaklinaniem rzeczywistości. Mało kto traktuje je z uwagą.

To co intuicyjnie być może chcesz zrobić pisząc właśnie takie podsumowanie zawodowe jest doskonałą bazą, aby na tej podstawie

Jak zbudować BIO?

Powinno ono zawierać kilka cech.

  • Jaką pozycję zawodową prezentujesz?
  • Co Cię wyróżnia, jaką masz ekspertyzę zawodową?
  • Jakie były kamienie milowe na Twojej drodze zawodowej?
  • Co wnosisz do rozwoju biznesu i jakie masz podejście?
  • Jakie czynniki sprawiają, że jesteś dobry w tym, co robisz?
  • Jakie wartości pomogły ukształtować to, kim jesteś dzisiaj?
  • Co najbardziej cenisz w firmie lub branży, w której pracujesz?

W BIO trudno jest wskazać bardzo precyzyjne wytyczne, co konkretnie ma się tu znaleźć.

Tu chodzi o całościowe spojrzenie na Twoją dotychczasową karierę zawodową. W jakimś sensie jest Twoją BIOgrafią zawodową skoncentrowaną w objętości między 1/3 a 1/2 strony A4

BIO jest szkicem portretu zawodowego

i najczęściej jest elementem dopełniającym.

O ile CV rekomenduję pisać w pierwszej osobie, to BIO zawsze pisane jest w trzeciej. Tak się przyjmuje, ponieważ z założenia jest to opis, który najczęściej zamieszczany jest przez osobę trzecią, a nie Ciebie bezpośrednio.

Kiedy przydaje się BIO?

Jesteś autorem książki, publikacji lub prelegentem. Jesteś laureatem i organizator potrzebuje przedstawić twoją sylwetkę zawodową. Być może jesteś twórcą szkolenia, rozwiązania biznesowego, czy wynalazku.

Swoje BIO możesz przesłać wszędzie tam, gdzie druga osoba może wysłać twoją rekomendację np. w sprawie pracy. Tu jednak możesz stosować zamiennie CV z BIO.

Można przyjąć jedynie takie rozróżnienie, że osoby bardzo wysoko w hierarchii biznesowej nie będą dokonywały analizy rozbudowanego CV - krótkie BIO jest w zupełności wystarczające. Forma BIO jest znacznie mniej formalna i dużo lepiej się sprawdzi jako follow up po spotkaniu networkingowym.

Czy Ty masz już swoje BIO?

Uważasz, że to jest wartościowy materiał spraw mi przyjemność i udostępnij tekst innym.

Chcesz porozmawiać o swojej karierze zawodowej czy poszukiwaniu pracy

Umów się na spotkanie

Powodzenia,

Ernest