LinkedIn

3 najczęstsze trudności w napisaniu wygrywającego CV

04.09.2023

Kiedyś w wywiadzie ze znaną aktorką usłyszałem coś, co bardzo głęboko utkwiło mi w pamięci. Powiedziała ona, że o jej karierze zadecydowały trzy przypadkowe spotkania i rozmowy. „Podczas tych rozmów dostałam propozycję znaczących ról. Nie dostałabym ich jednak gdybym nie była na nie gotowa.”

Te słowa zostaną na zawsze w mojej pamięci.

Swoistego rodzaju szczęśliwe zbiegi okoliczności czy przypadki pojawiają się w życiu każdego z nas. Jeśli świat, przeznaczenie, karma czy cokolwiek innego podsuwa nam szansę na zmianę życia na lepsze, nie marnujmy tego przez lenistwo, czy brak przygotowania. Prawdziwe okazje rekrutacyjne, zachwycające ogłoszenia, czy propozycje pracy pojawiają się rzadko. Tylko czy kiedy pojawiają jesteśmy na nie gotowi ze swoim CV?

Kilka tygodni temu rozpocząłem badanie dotyczące lepszego zrozumienia, jakie trudności napotykają kandydaci pisząc CV.

Dobre, wygrywające CV, czyli takie, które maksymalnie budzi zainteresowanie rekruterów jest ekstremalnie ważne. CV kiepskiej jakości nie tylko nie przyniesie Ci dużego zainteresowania rekruterów, ale też potrafi bardzo skutecznie popsuć opinie na temat kandydata. Dlatego od lat powtarzam, że jeśli miałbym zainwestować w jedną tylko rzecz w poszukiwaniu pracy byłoby to właśnie CV. 

Dzięki wywiadom chciałem pogłębić zrozumienie co stanowi kluczową barierę w budowaniu wygrywających CV. Kilka rozmów jeszcze przede mną, ale już dziś chciałem się z Wami podzielić obrazem, który wyłania się z przeprowadzonych rozmów.

A o to 3 najważniejsze trudności:

1.     Większość osób nie ma jasnego zrozumienia, czym kierować się, tworząc CV. Zasadniczo to niczyja wina, bo ani nie ma jednego standardu, ani nikt nas nie uczy, jak taki dokument przygotować. I o ile sami nie przejawimy chęci, aby zgłębić tę materie na własną rękę, korzystając z różnego rodzaju kursów czy porad, budujemy CV wypełniając puste pola w szablonach.

2.     Najczęstszą trudność stanowi dobór tego, co powinno się znaleźć w CV i czego właściwie szukają rekruterzy. Jakimi kierują się kryteriami, wybierając konkretne CV.  Trudność stanowi połączenie doświadczenia kandydata z tym, które jest pożądane i poszukiwane przez rekruterów. W moim odczuciu to ten właśnie punt jest najczęstszą przyczyną niepowodzeń w zbudowaniu wygrywającego CV. Piszemy CV, opisując jedynie własne doświadczenia, nie uwzględniając tego, co chcą w nim zobaczyć rekruterzy.

3.     Nie mamy nawyku myślenia o poszukiwaniu pracy jako o procesie immanentnym. To często doprowadza do tego, że kiedy siadamy do napisania CV i potrzebujemy zawrzeć sukcesy i poprzeć je projektami opartymi o konkretne mierniki pojawia się dziura w głowie. Już dziś warto, żebyś spisał wszystkie swoje sukcesy i każdy sukces odnotowywał w swoim dokumencie „Chwały” (pliku, gdzie odnotowujesz istotne projekty wraz z miernikami)

A jak to jest z Tobą?

Jeśli nie masz jeszcze swojego wygrywającego CV dołącz do szkolenia na ten temat. To jedno z dwóch szkoleń, jakie planuję do końca roku na ten temat. Szkolenie odbędzie się 07/09/23 od 18:00 do 20:00.

Link do szkolenia znajdziesz w pierwszym komentarzu.

Zapraszam. Bądź gotowy, kiedy pojawi się Twoje ogłoszenie marzeń.

Ernest

 

Bezpłatna porada