LinkedIn

10 Kluczowych kompetencji przyszłości

24.10.2023

Pamiętam, kiedy pierwszy raz zobaczyłem Internet. Pokazał mi go mój przyjaciel Piotr Czarniecki, który pracował wtedy w Magazynie Internetowym WWW. Popatrzyłem i pomyślałem, że to taka trochę skromnie wyglądająca wersja książki teleadresowej. Przyznam, że nie zrobiło to na mnie wrażenia. Dziś z zawstydzeniem widzę, że kompletnie zabrakło mi wyobraźni, jak wielki potencjał niesie za sobą Internet. Tym razem, kiedy pierwszy raz w życiu zobaczyłem, czym jest Czat GPT i sztuczna inteligencja nie mogłem wyjść z zachwytu. Jestem pewien, że Open AI niesie za sobą tak samo wielki potencjał, jak rewolucja przemysłowa czy wspomniany wcześniej Internet. Nagle okazało się, że sztuczna inteligencje potrafi napisać tekst na bloga zgodnie z SEO. Ale super – pomyślałem. Na szczęście bardzo szybko znalazłem informację, że Google rozpoznaje teksty napisane przez AI. Zatem samodzielne pisanie tekstów ma sens szczególnie, dla osób takich jak ja, które lubią pisać.

Zadaję sobie pytania: Jak zmieni się nasza rola, szczególnie ta zawodowa? Jakie zmiany nastąpią, czego nie dostrzegam i jaki przyjąć indywidualny kierunek rozwoju? Czy patrząc na rozwój naszego świata możemy przyjąć, że postępuje on zgodnie z kierunkiem rozwoju potrzeb nakreślonych przez Abrahama Maslowa? Czy zasadne jest doszukiwanie się korelacji między rozwojem cywilizacyjnym a piramidą Maslowa? W jakimś zakresie widzę taką zależność. Technologia odciąża nas od pracy fizycznej lub tej najbardziej niechcianej, a naszą pracę pozwala kierować w górne rejestry samorealizacji.  

Choć dźwięk opadającej szczęki umilkł po tym, jak pierwszy raz zapoznałem się z Czatem GPT w dalszym ciągu jestem pod ogromnym wrażeniem rezultatów, jakie potrafi dostarczać. Myślę, że coraz ważniejsze stają się kompetencje strategiczne takie, które pozwalają nam widzieć procesy i mechanizmy, a jeśli chodzi o same rozwiązania AI, kluczowa wydaje się umiejętność zadawania pytań. Bez tej umiejętności nic nie da nam sztuczna inteligencja. W jakimś sensie sztuczna inteligencja przyspiesza przetwarzanie informacji, ale te informacje już od dawna były dostępne. Jednak to, co zajmowało nam jeszcze kilka miesięcy temu mnóstwo wysiłku, dziś staje się banalnie proste. W AI ważna jest precyzja, właściwie zadane pytania i precyzyjne widzenia procesu oraz umiejętność wnioskowania. Podobnie jak w badaniach. Źle postawione pytania potwierdzą to, co zechcesz. Dobre pytania przenikną przez powierzchowność i dotrą do istoty rzeczy, ukazując zdumiewające insighty. W tym sensie dzięki AI stajemy przed kolejnym wykładniczym przyśpieszeniem przetwarzania informacji. W jakimś sensie ludzkość już przegrała ze sztuczną inteligencją i trzeba się chyba z tym pogodzić, że nasz świat po raz kolejny staje na krawędzi nieznanego. Może to paradoksalnie sztuczna inteligencja, uwalniając nasz czas od zadań niechcianych i przybliży nas do kolejnego etapu rozwoju? Być może ulegnie również zmianie paradygmat, jaka powinna być praca przyszłości.

A jak dziś definiujemy kompetencje przyszłości?

Zapytałem u źródła, czyli czat GPT

Oto 10 kluczowych kompetencji przyszłości na rynku pracy*:

1.     Umiejętność uczenia się przez całe życie: W dynamicznym otoczeniu biznesowym istnieje potrzeba ciągłego doskonalenia się i przyswajania nowych umiejętności.

2.     Komunikacja interpersonalna: Skuteczna komunikacja zespołowa, zarówno w środowisku osobistym, jak i wirtualnym, jest niezwykle ważna.

3.     Zdolności cyfrowe: W erze cyfryzacji kluczową umiejętnością jest obsługa narzędzi i technologii cyfrowych.

4.     Kreatywność i innowacyjność: Rozwiązywanie problemów, myślenie "poza boxem" i tworzenie nowych pomysłów są coraz bardziej cenione.

5.     Zdolność do pracy z danymi: Umiejętność analizy i interpretacji danych jest istotna w wielu dziedzinach, szczególnie w dziedzinie analizy danych i sztucznej inteligencji.

6.     Umiejętność adaptacji: Elastyczność i gotowość do dostosowywania się do zmian w środowisku pracy są kluczowe.

7.     Rozwinięte umiejętności przywódcze: Zarówno przywództwo w zespole, jak i umiejętność samodzielności są ważnymi kompetencjami.

8.     Zrozumienie wielokulturowości: W globalnym środowisku pracy ważne jest posiadanie umiejętności pracy z ludźmi o różnym pochodzeniu kulturowym.

9.     Kreatywność w rozwiązywaniu problemów: Umiejętność identyfikowania i rozwiązywania trudnych problemów jest kluczowa.

10. Samodyscyplina i zarządzanie czasem: Efektywne zarządzanie czasem i pracą jest istotne, szczególnie w pracy zdalnej i na swój rachunek.

*prezentowany powyżej tekst bez żadnych poprawek

Te kompetencje będą istotne na rynku pracy w przyszłości, ale warto pamiętać, że konkretne wymagania mogą się różnić w zależności od branży i regionu. Dlatego ważne jest ciągłe rozwijanie umiejętności i dostosowywanie do zmieniających się potrzeb rynku pracy.

Patrząc na powyższe kompetencje zastanawiam się czy oby wiemy, dokąd zmierzamy?

Czy jako ludzie świadomi istnienia wyznaczamy cele i kierunki naszego rozwoju?

Czy wiemy co stanowi dla nas wartość i zmierzamy w wyznaczonym przez nas kierunku?

Czy może już utraciliśmy kontrolę i jedyne to, co nam pozostało to dostosować się do otaczającego nas świata?

Kiedy ja odpowiadam sobie na te pytania mam poczucie, że świat dryfuje bez kapitana bez jasnej wizji, jaki świat chcemy budować i co uczyni nas spełnionymi istotami. Z jednej strony mam nadzieję, że świat staje się lepszy, tak jak pisze o tym w książce „Factfulness” Hans Rosling. Z drugiej, stoi nad nami widmo katastrofy świetnie opisane w książce „Świat na rozdrożu” Marcina Popkiewicza.

Zaś tych wszystkich, którzy poszukują pracy zapraszam do kontaktu.  

Jeśli tekst wydał Ci cię ciekawy udostępnij go proszę.

Pozdrawiam serdecznie

Ernest

Bezpłatna porada