Zatrudniaj lepszych od siebie

Zatrudniaj lepszych od siebie

Niebezpieczna prawda dla poszukujących pracy

„Prawda w bardzo ograniczonym wymiarze.”

W biznesie chodzi zazwyczaj o bardzo prostą rzecz, a mianowicie o pieniądze.

Zatem wyobraź sobie jedną z tysięcy rekrutacji jakie toczą się każdego miesiąca. Oto Dyr. Sprzedaży prowadzi rekrutację na stanowisko Regionalnego Kierownika Sprzedaży.

Wyobraźmy sobie, że w wyniku pewnej „nieroztropności” Dyr. sprzedaży zatrudnił nowego Kierownika, który jest lepszy od niego samego. Jeśli tak jest faktycznie osobie zarządzającej może zrodzić się jedno proste pytanie?

Skoro Kierownik jest lepszy od Dyrektora,

pracuje za niższe wynagrodzenie to jaki sens ekonomiczny ma zatrudnianie Dyrektora? Nielogicznym i trudnym do uzasadnienia jest zatrudnianie droższego i słabszego pracownika! Co więcej zwalniając Dyrektora i awansując na jego miejsce Kierownika można nie tylko obniżyć koszty, ale dodatkowo można zyskać mega zmotywowanego i gotowego udowodnić sobie i innym, że awans był zdecydowanie zasłużony.

Chyba że…

Kierownik ma doskonałe kompetencje

przekraczające te posiadane przez Dyrektora, ale tylko w bardzo ograniczonym zakresie lub wąskiej specjalizacji. De facto nie ma kompetencji do pełnienie roli Dyrektora, bo braku mu np. wystarczającego doświadczenia w zarządzaniu odpowiednią skalą lub określonych kompetencji, które są niezbędne do pełnienia roli Dyrektora. Tak czy inaczej nie jest na ten moment lepszy od swojego przełożonego, aby

przejąć jego rolę

Innym wyjątkiem może być fakt, że osobą rekrutującą jest osoba zarządzająca, GM lub Właściciel. Te pozycje zazwyczaj są mało zagrożone ze względu na miejsce w strukturze organizacyjnej. Co więcej z perspektywy Właściciela takie osoby są bardzo pożądane, gdyż są w stanie zasilić organizację doskonałym transferem wiedzy, umiejętnościami i doświadczeniami mogącymi wpłynąć na bieg rozwoju firmy. Nie ma tu jednak obaw, lub znacząco są one ograniczone, że przełożony o niższych kompetencjach od podwładnego zostanie zwolniony.

Jakie to ma znaczenie dla osób poszukujących pracy?

Jeśli twój potencjalny przełożony poczuje się przez Ciebie zagrożony istnieje duże ryzyko, że odpadniesz z rekrutacji. Być może dostaniesz miły feedback, że masz zbyt wysokie kompetencje na to stanowisko.

Co możesz zrobić?

  • Zdefiniuj co to oznacza być doskonałym kandydatem
  • Upewnij się, że nie stanowisz zagrożenia dla twojego przyszłego przełożonego
  • Pokaż, że pracujesz dla swojego szefa, aby on mógł realizować bardziej strategiczne działania a Ty zabezpieczysz realizację celów, uwalniając przestrzeń do jego działania.
  • Pokaż przełożonemu, że pracując z Tobą będzie mógł spać spokojnie.

Chcesz wiedzieć więcej przyjdź na szkolenie

„Jak skutecznie poszukiwać pracy” lub zapytaj o indywidualny program poszukiwania pracy dedykowany specjalnie dla Ciebie.

Pozdrawiam

Ernest

LinkedIn