Wygrywające CV

Wygrywające CV

Wreszcie widzisz doskonałe ogłoszenie w firmie, o której marzysz

Na stanowisku dającym pieniądze, rozwój, prestiż, stabilne zatrudnienie, samochód i szansę na rozwój kariery.

Masz doskonałe kwalifikacje, doświadczenie, pasję i ogromną motywację. Doskonale czujesz, że na rozmowie kwalifikacyjnej odpowiesz na każde pytanie, oczarujesz błyskotliwością i dziesiątkami pomysłów, które jesteś gotowy wdrożyć od jutra. I widzisz oczami wyobraźni tę wymarzoną pracę.

Jest tylko jeden mały problem. Na to właśnie ogłoszenie spłynie ok 150 – 400 CV. To znacznie więcej niż na najlepszą uczelnię na świecie.

Jak znaleźć się w grupie 6-12 osób, które pracodawca zaprosi na rozmowę?

Jak znaleźć się w gronie 2-5% szczęściarzy?

Wiesz o czym mówię, prawda? A może już wysłałeś kilkanaście lub kilkadziesiąt CV i nikt nawet nie napisał „dziękuję za przesłanie dokumentów”?

Ale przecież Ty jesteś dobry w tym, co robisz. Dlaczego oni tego nie widzą?!

Powiem Ci więcej – nawet jeśli jesteś najlepszy ze wszystkich i masz słabe CV, nic z tego nie będzie.

Pisząc CV musisz uświadomić sobie, jaki cel chcesz osiągnąć. Nie jest nim dostanie pracy. Tym celem jest umówienie się na spotkanie.

Są trzy kluczowe elementy, które determinują sukces w tym zakresie.

  1. Twoje CV musi, podkreślam MUSI być odpowiedzią na potrzeby pracodawcy. Bardzo jasne wskazówki znajdziesz w każdym ogłoszeniu. Uwypuklaj wszystkie te elementy i słowa kluczowe, które pojawiły się w ofercie pracy. Nie pisz wszystkiego na siłę, żeby pochwalić się dziesiątkami innych doświadczeń, które posiadasz. Skoncentruj się na tym, czego szuka Twój przyszły pracodawca. Powinieneś być świadomy, że w pierwszym etapie selekcji rekruter poświęci maksymalnie 30 sekund na podjęcie decyzji o tym, co dalej z Twoim życiorysem. W tym czasie rekruter zazwyczaj wyszukuje słów kluczowych, oceniając dopasowanie CV do wymagań danego stanowiska. Następnie zapada jedna z decyzji:
  • do kosza,
  • do zastanowienia się,
  • do dalszej analizy.

Dopiero wtedy, gdy Twoje CV jest dopasowane do danego stanowiska, zostanie uważnie przeczytane i przeanalizowane.

Spośród wielu dobrych CV wybranych zostanie kilka, maksymalnie kilkanaście – ich autorzy zostaną zaproszeni na rozmowę. Dlatego tak ważne jest dopasowanie CV do ogłoszenia.

  1. Dobrze dopasowane CV, prezentujące doświadczenie spójne z oczekiwaniami pracodawcy, to jeszcze nie wszystko. Musisz zadbać, aby pokazać twoje sukcesy. To one w połączeniu z doświadczeniem powodują, że twoje CV przesuwa się w górę, maksymalizując szansę na spotkanie.
  2. Trzeci element to szata graficzna. Pierwsze i najważniejsze zadanie w tym obszarze, to czytelność. Nie rekomenduję CV „dziwnych”, stawiających na wyróżnianie się. Postaw na przejrzystość i ładną czcionkę, pogrub słowa kluczowe. Weź pod uwagę, że osoba przeglądająca setki CV dziennie po kilku godzinach jest zwyczajnie zmęczona. Istnieje duża szansa, że nie zrozumie Twojej koncepcji graficznej a w przypadku dużej konkurencji, zamiast wyróżnić się na plus, spadniesz w rankingu. Obecnie popularna jest tendencja do skracania CV, jeśli jednak posiadasz kilkanaście lat doświadczenia, nie popadaj w panikę, że nie zmieściłeś wszystkiego na jednej stronie. W moim poczuciu optymalne są dwie strony, ale w odniesieniu do osób z dużym doświadczeniem trzy strony także będą jak najbardziej akceptowalne (choć różne są szkoły w tym zakresie).

Na temat CV powiedziano już chyba wszystko. Ja jedynie dzielę się z Tobą moją osobistą perspektywą. Cokolwiek byśmy nie powiedzieli, wszyscy jednak zgadzają się co do jednego –

CV w ogromnym stopniu determinuje sukces w wyścigu po wymarzone miejsce pracy

Chcesz posłuchać, jak inni radzą sobie z pisaniem CV? Przyjdź na spotkanie w punkcie X.

Serdecznie zapraszam

Przeczytaj też inne artykuły w bazie wiedzy

Chcesz chwilę porozmawiać na temat twoich poszukiwań pracy

Umów się na spotkanie

Pozdrawiam

Ernest

LinkedIn