Co tak naprawdę wiesz o rynku pracy, który uległ zmianie?

Z moich rozmów z managerami średniego i wyższego szczebla oraz specjalistami, których spotykam w Punkcie X wiem, że dużo częściej swoją wiedzę i działania opierają oni na rozpowszechnianych przez media mitach, niż na twardych faktach. Jednak prawdy nie da się dłużej ignorować. Zazwyczaj po 6-18 miesiącach pozbawionego efektów poszukiwania pracy, co zdarza bardzo często, prędzej czy później muszą zderzyć się z twardą rzeczywistością.

Najpopularniejsze mity, w które niebezpiecznie jest wierzyć

Mamy do czynienia z „rynkiem pracownika” bo bezrobocie spada, wynagrodzenia rosną, ochrona pracowników jest coraz lepsza. Pokolenie Y sprawia pracodawcom tak duże kłopoty, że wciąż preferują oni Pokolenie X.

Fakty, z którymi zderza się manager i specjalista z Pokolenia X

W przypadku managerów  „rynek pracownika” nie istnieje. Pracodawcy mając wybór firmy chętniej zatrudniają specjalistów oraz managerów średniego i wyższego szczebla z Pokolenia Y niż z Pokolenia X.

Płynna rzeczywistość rynku pracy – czyli nic nie trwa wiecznie

Jako headhunter obserwowałem z bliska kariery zawodowe setek osób z Pokolenia X. Od lat 90-tych znalezienie pracy dla całego pokolenia managerów i specjalistów nie było problemem. Z tego też powodu konfrontacja z rynkiem, który uległ zmianie jest dla nich aktualnie tym bardziej bolesna.

Poszukiwanie pracy nie musi trwać aż tyle, ile przeciętnie trwa

Obecnie znalezienie pracy na wyższych stanowiskach managerskich zajmuje średnio 12-18 miesięcy i wymaga wysłania ok. 200 CV. W mojej opinii nie wynika to jednak wyłącznie z sytuacji na rynku, ale przede wszystkich z braku wiedzy o realiach, nowoczesnych narzędziach i efektywnych procedurach u poszukujących. Efekty i statystyki mogą być dużo bardziej korzystne.

Dowiedz się

jak szukać pracy i co zrobić w pierwszej kolejności.

LinkedIn