fbpx

Dlaczego firmy zamieszczają ogłoszenia o pracę, skoro nikt nie czyta CV a nawet ich nie otwiera?

To ostatnio coraz częściej pojawiające się pytanie.

Nawet jeśli to brzmi kuriozalnie to takie są fakty.

Jeszcze bardziej kuriozalne pytanie stawiam ja sam.

A brzmi ono tak:

Dlaczego powinni czytać CV czy choćby je otwierać?

Pytanie, które stawiam jest tylko częściowo irracjonalne i może mieć ogromny wpływ na Twoje poszukiwanie pracy.

 

Spójrzmy, jak wygląda proces poszukiwania kandydata po stronie pracodawcy.

  1. Najpierw spotyka się manager ze swoim odpowiednikiem z działu HR, czasem to będzie HR business Partner, czasem HR manager, a czasem HR Dyr. Podczas spotkania ustalają dwie główne rzeczy:
    1. Jakie kompetencje (wiedza, umiejętności doświadczenie) powinien mieć poszukiwany kandydat, ile lat doświadczeń i na jakich stanowiskach, z jakiej branży powinien się wywodzić, niezbędne uprawnienia, znajomość języków czy doświadczenie w zarządzaniu zespołem itd.
    2. Jaki to powinien być profil osobowości, który najlepiej odnajdzie się w relacji z bezpośrednim przełożonym i jak będzie pasował do kultury organizacyjnej.
  2. Te informacje służą do stworzenia profilu idealnego kandydata. Następnie profil trafia do np. Joanny, która często nazywana jest w firmie Rekruterem, Researcherem, Talent Acquisition, czy Specjalistą ds. Rekrutacji. Z taką oto informacją od przełożonego:

– Joanno tu jest profil idealnego kandydata, którego szukamy, bardzo mi zależy na czasie, wiem, że jeszcze masz wiele innych zadań, ale to jest naprawdę pilna rekrutacja. Poszukaj proszę 10-15 osób spełniających kryteria tego profilu.

– Joanna zgodnie z prośbą swojego przełożonego zamieszcza ogłoszenie i po tygodniu znajduje 30-tu kandydatów spełniających wymagane kryteria. Joanna jest bardzo zadowolona, że tak szybko udało jej się wykonać zadanie i znaleźć dwukrotnie więcej dobrych kandydatów, spełniając prośbę swojego przełożonego.

 

Czy widzicie już, dlaczego Joanna nie otworzy kolejnych CV przesyłanych przez kandydatów w kolejnych tygodniach, choć ogłoszenie jest wciąż aktualne?

Joanna jest bardzo pracowita i zabrała się za inne pilne prace, w pośpiechu zapomniała lub zwyczajnie nie wiedziała, żeby zdjąć ogłoszenie.

 

Jeśli wpadłeś na pomysł, żeby usprawnić sobie pracę, bo nie pojawia się zbyt dużo ogłoszeń którymi jesteś zainteresowany i wysyłasz swoje CV raz w tygodniu może to być mało skuteczne podejście.

 

Chcesz wiedzieć więcej jak skutecznie poszukiwać pracy przyjdź na szkolenie.

Najbliższe 5-go września w sobotę.

Jeszcze zdążysz, szczegóły w zakładce szkolenia na stronie punktx.pl

 

Zapraszam

Ernest

 

 

 

 

LinkedIn